Grzegorz Kłoda

projektant, właściciel GK-Atelier

BIO Autora

Biblioteki z marzeń i snów

Design ośrodków kultury — wskrzeszając ginące obiekty

101

BIBLIOTEKA NOWY HORYZONT W KRAŚNIKU

została stworzona zgodnie z ideą trzeciego miejsca dla różnych typów osobowości: introwertyków, ekstrawertyków, ambiwertyków. Znajdziemy więc rozwiązania aranżacyjne, które zapewniają komfort wszystkim.

Zobacz zdjęcia poniżej:
102

W swoich wcześniejszych realizacjach bibliotek częściowo również implementowaliśmy ideę trzeciego miejsca. Jednak dopiero projekt Biblioteki Nowy Horyzont został w pełni przemyślany i utrzymany w tym duchu.

Każdy z nas w pracowni inaczej wyobrażał sobie to trzecie miejsce. Dlatego, że mamy różne osobowości. Ja jestem introwertykiem. Justyna, z którą współpracuję, jest ekstrawertykiem. Wzięliśmy też pod uwagę, że ktoś może być ambiwertykiem. Dlatego zdecydowaliśmy się na przestrzenie dla osób, które lubią spędzać wolny czas w różny sposób.

Jednak definicja trzeciego miejsca to nie tylko powszechnie rozumiana przestrzeń do odpoczynku. To także miejsce, które umożliwia tworzenie inicjatyw przez społeczność. Tym bardziej cieszę się, że udało nam się realnie wdrożyć tę idęę w życie.

103
Deska kreślarska

W ostatnich miesiącach zdjęcia realizacji  Biblioteki Nowy Horyzont w Kraśniku zawojowały internet. Jest kolorowa, niesztampowa. Przywodzi ona na myśl film Wesa Andersona i powstała w oparciu o ideę Trzeciego Miejsca. Została nagrodzona już w dwóch konkursach: German Design Awards za projekt i  Property Design Awards w kategorii Design-Wnętrza-Obiekty publiczne, a wszystko wskazuje na to, że to nie koniec. 

O zmieniających się funkcjach biblioteki, kopiowaniu i szukaniu inspiracji w pracy architekta rozmawiamy Grzegorz Kłodą współtwórcą projektu (wraz z Justyną Baran), właścicielem pracowni GK-Atelier mającej na koncie wiele nietuzinkowych realizacji obiektów publicznych.

Biblioteka Na poziomie
104