113

Poszanowanie energii

??

Niestety, nasze procesy pozyskiwania energii nie są doskonałe. Wręcz przeciwnie: można powiedzieć, że jesteśmy dość ułomni w tej kwestii. Opieramy się na ograniczonych zasobach naszej planety oraz obecnym stanie wiedzy o metodach uzyskiwania potrzebnej nam energii.

Magdalena Tobiasz
114

Magdalena Tobiasz

ekspertka ds. energy management

BIO Autora

Świat bez energii?

Rozważania o jej poszanowaniu

115

Przedsiębiorstwa często nie zdają sobie sprawy, jaki potencjał drzemie w odpowiedniej gospodarce energią, póki ich rachunek ekonomiczny się zgadza. Sytuacja zmienia się przy gwałtownych wzrostach cen energii, natomiast wtedy jest już za późno. Dyscyplina i konsekwencja w działaniu są tutaj kluczowe, a system zarządzania energią wg ISO 50001 zapewnia taki proces.

116

mgr inż. Grzegorz Grzyb

Dyrektor Segmentu Rozwiązania Systemowe, Dział Techniki Budowlanej, Wilo Polska

Pokaż bio autora

W ogólnie rozumianej branży pompowej pracuje 15 lat. Przez 6 lat u polskiego producenta pomp dla energetyki i górnictwa, od 9 lat w firmie Wilo. Aktualnie pełni funkcję Dyrektora Segmentu Rozwiązań Systemowych. Zadaniem Zespołu jest współpraca z Użytkownikami końcowymi pomp, głównie w zakresie modernizacji całych instalacji. Jest również odpowiedzialny za współpracę z Klientem OEM, głównie są to producenci węzłów cieplnych, agregatów chłodniczych, itd.

Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną (czy też wzrost cen energii) stanowi globalny problem, z którym mierzymy się wszyscy. Oczywiście wszelkie działania globalne związane z ograniczeniem zużycia energii, takie jak: obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1 stopień czy wyłączanie oświetlenia ulic lub witryn sklepowych, są słuszne. Biorąc jednak pod uwagę nawet kilkukrotny wzrost ceny za 1 kWh, warto pójść krok dalej i zastanowić się, co ja w swoim mieszkaniu, domu, budynku, którym zarządzam, zakładzie przemysłowym mogę zrobić, np. z układami pompowymi. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że w infrastrukturze każdego obiektu funkcjonują urządzenia pompowe zaopatrujące go w wodę, ciepło, chłód, a także odprowadzające ścieki. 

Czy wiesz, że pompy zużywają do pracy ok. 10% energii elektrycznej wytwarzanej na całym świecie, jednocześnie blisko 90% z nich to przestarzałe konstrukcje o niskiej sprawności? W związku z tym należy zastanowić się, czy oprócz wyżej wspomnianych działań nie warto przyjrzeć się swoim instalacjom, wymienić energochłonne urządzenia lub wręcz zmodernizować całe instalacje. Przy dzisiejszych cenach za energię elektryczną, które, niestety, w niedalekiej przyszłości będą jeszcze wyższe, może okazać się, że zwrot z inwestycji nastąpi relatywnie szybko. 

Zespół Inżynierów Wilo każdorazowo dokonuje oceny istniejącego układu. W ramach podjętej optymalizacji może zaproponować: wymianę pomp, wdrożenie nowej technologii, wykonanie koncepcji i projektów wykonawczych (zgodnie z wymogami poszczególnych branży), a także wykonanie całościowej modernizacji. Dysponując odpowiednimi wyliczeniami zużycia energii elektrycznej czy też emisji CO2, możemy pomóc przedsiębiorstwom w realizacji ich strategii ESG. 

Na przykład: Dla jednej z galerii handlowych wykonaliśmy analizę całej instalacji wody technologicznej odpowiedzialnej za dostawę wody grzewczej do odbiorców w sezonie zimowym oraz odbiór ciepła poprzez dostawę wody chłodniczej w sezonie letnim. W skład instalacji wchodziły: wieże chłodnicze, pompy obiegowe wież, pompy obiegowe agregatów chłodniczych i pomp ciepła, sprzęgła hydrauliczne, wymiennik ciepła, nadrzędny sterownik oraz rurociągi i armatura. 

W wyniku naszej analizy i zaproponowanych rozwiązań roczne oszczędności oscylowały wokół 170 tys. zł, co przy nakładzie inwestycyjnym na poziomie 350 tys. zł oznaczało zwrot z inwestycji w około 2 lata. Uważam to za bardzo dobry wynik, zwłaszcza w kontekście obecnych cen energii.  

Wilo stawia na maksymalną sprawność energetyczną oraz optymalizację techniczną opracowywanych przez siebie produktów i rozwiązań, co oczywiście przekłada się na mniejsze zużycie surowców naturalnych. Ochrona środowiska jest jednym z najistotniejszych elementów naszego modelu biznesowego. Nieustannie optymalizujemy nasze procesy, przede wszystkich te związane z produkcją, aby coraz bardziej ograniczać emisję CO2. A temu wszystkiemu przyświeca nasze dumne hasło: „Zielone rozwiązania dla lepszego klimatu”.

Komentarz towarzyszący
117
Dodatek specjalny

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez energii. Na co dzień możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z komfortu, jaki nam zapewnia. Gdy mówimy o OZE, wydawać by się mogło, że jest ona odnawialna – tymczasem zasoby planety są ograniczone. Czy zrównoważona gospodarka energetyczna może zmienić oblicze globalnej i polskiej? Jak tego dokonać?

118